11 Ocak 2017 Çarşamba

OPENGL, WebGL, eMotiv ile EEG sinyallerin görselleştirilmesi

OPENGL, Açık Grafik Kütüphanesi, gelişmiş donanım desteğini kullanarak hem 2 hem de 3 boyutlu grafikleri ekrana çizmek için kullanılan ücretsiz bir grafik uygulama geliştirme arabirimidir. Khronos Group tarafından geliştirilmekte olup, Windows, Linux, MacOS ve Solaris gibi pek çok işletim sisteminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Donanım tarafında ise Nvidia, Intel, ATI tarafından desteklenmektedir. C, C++, C#, Python, Perl, Java programlama dilleri kullanılarak OpenGL kitaplığından yararlanılabilir.
WebGL, Khronos Group tarafından yönetilen, web ortamında 3 boyutlu grafik çizimi sağlanmasını amaçlayan bir web standardıdır. Uyumlu web tarayıcısında herhangi bir eklenti kurulmasını gerektirmeden, HTML5'in Canvas elementi üzerinde 3 boyutlu grafik çizimi yapılmasını mümkün kılmaktadır.
eMotiv, kablosuz olarak Bluetooth (BLE) teknolojisi ile 14 elektroddan EEG sinyalleri okuyan ve sayısallaştırarak bilgisayara aktaran bir başlık, donanım ve yazılım bütünüdür.
Üniversitedeki projemizde, eMotiv başlık kullanılarak, insan beynindeki 14 farklı noktadan EEG sinyalleri c++ programı tarafından okunmakta ve OpenGL teknolojisi kullanılarak görselleştirilebilmektedir. Görselleştirme arayüzünde, texture üzerine EEg sinyaller yansıtılmakta ya da fragment shader üzerinde (GPU'da) veriler işlenmektedir.
Aşağıda projenin çıktılarına ait örnekleri bulacaksınız.
eMotiv EEG sinyalleri görselleştirme

Farklı tarzda görselleştirme